hrantdink.uzerine.co..


Haber bülteni üyeliği

Hrant Dink'e hain pusu:

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Dink başından ve boynundan 3 kurşunla vurularak öldürüldü.
Gazeteci Hrant Dink, Agos Gazetesi çıkışında kurşunlanarak öldürüldü

 Haftalık olarak Ermenice ve Türkçe yayınlanan Agos Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan gazetenin çıkışında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahla saldırısına uğradı. Dink başından ve boynundan aldığı 3 kurşunla olay yerinde yaşamını yitirdi

Gazetenin Yayın Kurulu üyesi Serkis Seropyan, Dink'in yemek yedikten sonra bir kişi tarafından kapının önüne çağrıldığını belirterek, "Birisi kapının önünde başına 3 el kurşun sıkmış" dedi

CENAZE KUMKAPI'DAKİ MERYEM ANA KİLİSESİ'NDE
Uğradığı silahlı saldırı sonucu ölen gazeteci Hrant Dink'in cenazesinin, Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'ne getirildiği bildirildi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in otopsi yapıldığı belirtilen cenazesinin, Adli Tıp Kurumu morgundan ailesi tarafından alındığı kaydedildi. Dink'in cenazesinin, daha sonra Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde soğuk hava bölümüne konulduğu ifade edildi.

Gazeteci Dink'in cenazesi ambulansla götürüldü.


EŞİ VE KIZI HASTANEYE KALDIRILDI
Uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Hrant Dink'in eşi ve kızı, sinir krizleri geçirmeleri üzerine hastaneye kaldırıldı. Olay yerine gelen Dink'in eşi Rakel ve kızı Sera, sinir krizi geçirdi. Anne ve kızı daha sonra bir ambulansla bindirilerek hastaneye götürüldü

Vatandaşlar olaydan büyük üzüntü duydu.

Olayın ardında güvenlik güçleri, olayın meydana geldiği gazetenin önünü kordon altına aldı. Saldırı sonucu ölen Dink'in üzeri örtülürken, olay yerinde 4 adet boş kovan olduğu görüldü

Bu arada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, olay yerine geldi. Hrant Dink'in ölürülmesinin ardından İstanbul Valisi Muammer Güler, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ve Genel Sekreter Musa Çam da gazete binasına geldi

PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etmek amacıyla Taksim'e kadar yürüyen grup, burada oturma eylemi başlattı.


Hrant Dink'in cenazesinin olay yerinden kaldırılmasının ardından, çeşitli sloganlar atarak Taksim'e kadar yürüyen gruptakiler, tramvay durağının yanında oturma eylemi yaptı.

AGOS BİNASINA DİNK FOTOĞRAFI
Agos Gazetesinin bulunduğu binanın ön cephesine, Hrant Dink'in büyük bir fotoğrafı asıldı.

Taksim'den yürüyüşe geçen ve sayıları 3-4 bini bulan gruptakiler, Osmanbey'deki Halaskargazi Caddesi üzerinde Agos Gazetesinin bulunduğu iş merkezinin önüne ulaştı.

Burada bekleyen kalabalıkla alkışlar eşliğinde buluşan gruptakilere hitap eden DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Hepimizin, Türkiye'nin başı sağ olsun. Bir barış mücadelesi veren, barıştan, demokrasiden yana, özgürlüklerden yana mücadele veren Hrant Dink'i bugün kaybettik" dedi.

"Kurşunların; demokrasiye, Türkiye'ye sıkıldığını" ifade eden Çelebi, herkesten soğukkanlı olmasını isteyerek, "Herkesin burada ağıt yakmak yerine demokrasi mücadelesinde yer almasını istiyorum" diye konuştu.

MUMLAR DİKİLDİ, KARANFİLLER BIRAKILDI
Agos Gazetesinin bulunduğu binanın ön cephesine, Hrant Dink'in büyük bir fotoğrafı asılırken, binadakiler camlardan gazete salladı.


Dink'in hayatını kaybettiği yere kırmızı karanfiller bırakılıp, mumlar dikildi. Taksim'den olay yerine yürüyüş sırasında, bazı vatandaşların camlardan destek verdikleri ve yürüyüşü izledikleri görüldü.

Emniyet mensupları da yürüyüş sırasında geniş güvenlik önlemleri alırken, yürüyüş güzergahındaki caddeleri tek yönlü trafiğe kapattı.

EVİNİN ÖNÜNDEN NOTLAR
Bu arada, Hrant Dink'in Bakırköy'deki evinin ana giriş kapısına yakınları tarafından Türk Bayrağı asıldı. Üzerinde, "Hrant'lar ölmez" yazılı bir çelenk konuldu. Apartman girişine kırmızı karanfiller dökülerek, merdivenlerde mumlar yakıldı.

2001 yılındaki ekonomik kriz sırasında iflas ettiğini belirten Fırat Sungur adlı vatandaş, Dink'in Fener'deki evini kendisine verdiğini ve hiçbir karşılık almadığını anlattı. Sungur, "Ben ağabeyimi kaybettim, canımı kaybettim" şeklinde acısını dile getirdi

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi