hrantdink.uzerine.co..


Haber bülteni üyeliği

Yetimhanede büyüdü, yetimhanede evlendi                                             

Anne babasının ayrılması üzerine yetimhanede büyüyen Hrant Dink, aynı yetimhanede tanıştığı Rakel'le evlenmişti. Dink 47 yaşındaydı ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyordu

Hrant Dink, 1954 yılında Malatya'da dünyaya geldi. Anne ve babasının 1961 yılında İstanbul'a taşınmalarının ardından boşanmasıyla iki kardeşiyle birlikte Gedikpaşa'daki Ermeni Yetimhanesi'ne yerleştirilen Dink, bu dönemde, bir süre bazı sol örgütler çizgisinde siyaset yapmaya başladı. Bu dönemde, mahkeme kanalıyla adını "Fırat" olarak değiştirdi

Dink, liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde eğitim gördükten bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlendi. Üç çocukları oldu.

Kardeşleriyle birlikte yayın evi ve kırtasiye işiyle uğraşan Hrant Dink, eşiyle birlikte, kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı'nı yönetmeye başladı. Hrant Dink, daha sonra Denizli'de kısa dönem olarak askerlik görevini yerine getirdi.

Hrant Dink, 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı çıkan ve Türkçe-Ermenice yayınlanan haftalık Agos gazetesinin kurculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi.

Gazetedeki bir yazı nedeniyle hakkında "Türklüğe hakaretten" dava açılan Hrant Dink, 6 ay hapis cezası aldı.

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi