hrantdink.uzerine.co..


Haber bülteni üyeliği

Dünya Hrant Dink Cinayetine Tepkili:

Hrant Dink'e düzenlenen suikastı değerlendiren Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan, "Bu tanınmış gazetecinin öldürülmesi, birçok soruyu beraberinde getirmiştir. Bu cinayet, en sert şekilde kınanmalı" dedi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan da, suikastin kendileri için büyük bir şok olduğunu söyledi

Ermenistan Parlamentosu Başkanı Tigran Torosyan da "Bundan sonra Türkiye AB üyeliği hayali kurmasın" dedi.

Ermeni diyasporasının ABD'deki örgütlerinden Amerikan Ermeni Komitesi'nin açıklamasında da "Dink, üstlendiği kişisel risklerin bilincinde olmasına karşın, karşılıklı anlayışı, hoşgörüyü ve diyaloğu hızlandırmak için hizmet etmeye kararlı bir kişiydi" denildi.

Radikal Ermenilerin örgütü Anka ise cinayeti, soykırım tasarısının ABD Temsilciler Meclisi'nden geçirilmesi çabaları doğrultusunda kullanılacağının işaretini verdi.

AB: DEHŞET VERİCİ
AB Dönem Başkanı Almanya, "Ermeni asıllı saygın Türk gazeteci Hrant Dink'in bir suikaste kurban gitmesi karşısında şok olunduğunu ve bu iğrenç saldırının kendilerini dehşete düşürdüğünü" bildirdi.

AB Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, gazeteciliğinde demokrasiye ve ifade özgürlüğüne güçlü bağlılığın izleri bulunan ve yaptığı çalışmalarla büyük bir kişisel risk almaya hazır olduğunu gösteren Hrant Dink'in, cesur bir insan olduğu vurgulandı.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Hrant Dink cinayetinin ardından yayımladığı yazılı açıklamada, "Bu ani, menfur olaydan dolayı şok oldum ve üzüldüm" dedi.

Olli Rehn, " Entelektüel açıdan saygın bir kişiydi ve görüşlerini inanarak savunan, Türkiye'deki toplumsal tartışmalara önemli katkıda bulunan bir kişiydi. Türkiye'deki ifade özgürlüğünün önemli savunmacısıydı. Türk yetkililerinin konuyla ilgili yetkililerini gereken tüm incelemeleri gerçeklestirerek failleri adalet önünde yargılayacağından eminim" ifadelerini kullandı.

TÜRK HALKI TEPKİSİNİ GÖSTERECEKTİR'
Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Camiel Eurlings, NTV'ye yaptığı açıklamada, "İnanılmaz ve gerçekten de şok edici bir haber. AP ailesi olarak Dink'in ailesine, tüm Türk ulusuna başsağlığı diliyoruz. Türkiye için çok üzücü bir gün yaşanıyor. Brüksel'deki yetkililer olarak üzüntülerimizi dile getirmek istiyoruz" dedi

Eurlings, "Türk halkı bu saldırıya çok güçlü bir tepki verecektir. Buna eminim. Türk halkı bu suikastin kesinlikle Türk halkı tarafından reddedildiğini gösterecek ve umarım bu mesajı önümüzdeki günlerde Türkiye çok güçlü bir şekilde gösterir" diye konuştu ve Hrant Dink'i, "Çok cesur bir insandı ve Türkiye'nin gururlu bir vatandaşıydı. Olayları provoke etmeyen bir insandı. Çok yumuşak bir karakteri vardı ve yapmak istediği tek şey görüşlerini dile getirmekti ve görüşlerini dile getirirken hapse girme riskiyle karşılaşmamak istiyordu ve bunun için mücadele etmişti. Türkiye'nin gerçekten ifade özgürlüğüne sahip olduğunda daha güçlü ve modern bir ülke olacağını söylemişti. Her zaman Türkiye'yi savunan, vatandaşlıktan gurur duyan biriydi. Kapalı kapılar ardında, özel toplantılarda da hep Türkiye'yi savunan bir insandı. Çok iyi ve cesur bir Türk vatandaşıydı" cümleleriyle övdü

Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk da, "Dink inanılmaz sıcak ve çok nazik bir insandı. Çok cesur bir adamdı. Kendisi tartışmalı meselelerde cesurca konuşabilen bir insandı. Bunu yaparken amacı Türkiye'yi bütünleştirmekti. Uzlaşma yanlısı bir insandı. Bu Türkiye için büyük bir kayıptır. Türkiye'de yaşayan ve ifade özgürlüğü adına mücadele veren herkes için çok önemli bir kayıptır" şeklinde konuştu.

Hiçbir hükümetin böyle bir cinayetten sorumlu tutulamayacağını belirten Lagendijk, "Ancak bunun bir fark yaratacağını da söylememiz lazım. Özellikle de bu siyasi bölünmeler içinde bence herkesin ayağa kalkıp buna çok sert bir şekilde tepki vermesi lazım" dedi.

YARALANDIK'
Avrupa Parlamentosu'nun Hollandalı sosyalist grup başkan vekili Jan Marinus Wiersma'da NTV'ye yaptığı açıklamada, Hrant Dink cinayeti nedeniyle derin bir şekilde yaralandıklarını açıkladı

Wiersma, bu cinayeti basın özgürlüğüne düzenlenen bir saldırı olarak değerlendirdiklerini vurguladı.

Bundan sonra başka gazetecilerin de görevlerini serbestçe icra edebileceklerini ümit ettiklerini dile getiren Wiersma, bu tür şeytanca gözdağlara boyun eğmeyeceklerini ümit ettiklerini söyledi.

AVRUPA KONSEYİ ŞOKTA
Hrant Dink cinayeti, Türkiye'nin de üyesi olduğu Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi'nde şok etkisi yarattı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, Strasbourg'da yaptığı açıklamada, Dink cinayetinin kendilerini şok ettiğini ve üzdüğünü bildirdi. Davis, ?kin cinayeti' olarak adlandırdığı saldırı hakkında Başbakan Erdoğan'ın görüşlerini paylaştığını ve olayın sorumlularının yargılanması için gösterdiği kararlılığı takdir ettiğini dile getirdi

Dink'in Türkiye tarihinin acı bir dönemi hakkında yazma cesareti gösterdiğine dikkat çeken Davis, yazdıklarının Ermenilerle Türkler arasında samimi bir barış ruhunun izini taşıdığı görüşünü kaydetti.

Davis, "Hrant Dink hedef alındı, zira ifade özgürlüğünü ve insan olma özgürlüğünü ülkesinin Avrupa hoşgörü ve demokrasi değerlerine yönelik angajmanının kuvvetlenmesine yardım etmek için kullanıyordu" ifadelerini kullandı.

Dink'in Türkiye'de ifade özgürlüğünün ilerlemesine katkısıyla hatırlanacağını belirten Davis, bütün ülkelerin vatandaşlarının kendi ülkelerinin tarihini serbestçe tartışma hakkına sahip olmalarının önemine de işaret etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Basın Özgürlükleri Temsilcisi Miklos Haraszti de, Dink'in öldürülmesini kınadığını ifade ederek, "Korkakça yapılan bir eylemin trajik bir kayıpla sonuçlandığını" söyledi.

CİNAYET DUYARSIZLIĞIN ÜRÜNÜ'
Cinayet, Roma Ermeni Cemaati Konseyi (RECK) tarafından yayımlanan yazılı bir açıklamayla kınandı. Açıkmada, "Bir gazetecinin öldürülmesi, ifade ve düşünce özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik cinayet girişimleriyle ilintili, trajik bir olaydır" denildi.

Cinayette, Avrupa ve İtalya'daki bazı çevrelerin Ermeniler konusundaki duyarsızlığının da etkisi olduğunu savunan RECK, "Dink'in öldürülmesi, aynı zamanda maalesef Avrupa ve İtalyan toplumlarındaki kimi sektörlerde gözlenmekte olan duyarsızlığın, siyasal fırsatçılığın ve ekonomik çıkarlara odaklanmanın da ürünüdür" dedi.

Açıklamada, Türkiye'de toplumun kimi kesimlerinde halen ?Ermenilerden nefret kültürü'nün varolduğu iddia edilerek, Türkiye'nin Ermenilerin soykırım iddialarını kabule yanaşmamasının da bunun göstergesi olduğu ileri sürüldü.

ABD'DEN DE YOĞUN TEPKİ VAR
Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ABD'den de yoğun tepkiler geliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dink'in İstanbul'da silahlı bir saldırı sonucu öldürülmesini nefretle kınayarak, Washington'ın bu cinayetten şoke olduğunu ve derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

Dink'in ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileyen ABD Dışişleri Bakanlığı, saldırının faillerinin adalete teslim edileceği umudunu dile getirdi.

ABD'de yaşayan Ermeni toplumunun daha ılımlı unsurlarını bir araya getiren Amerikan Ermeni Meclisi (AAA), gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini kınayarak, "Dink'in, aldığı riskleri bilmesine karşın karşılıklı anlayışı, hoşgörüyü ve diyaloğu hızlandırmak için hizmet etmeye kararlı bir kişi olduğu" yorumunu yaptı.

Açıklamada, "Kuruluşumuz, bu bariz siyasal cinayeti kınıyor ve olağanüstü bir insan ve sivil haklar savunucusunun kaybının açısını hissediyor. Dink, üstlendiği kişisel risklerin bilincinde olmasına karşın, karşılıklı anlayışı, hoşgörüyü ve diyaloğu hızlandırmak için hizmet etmeye kararlı bir kişiydi" denildi.

AAA, "Türkiye'de demokratik değişimi savunan Dink'in, insan haklarına olan bağlılığıyla daima hatırlanacağını" kaydetti.

DİNK EN AĞIR BEDELİ ÖDEDİ'
Gazetecileri Koruma Komitesi de, Dink'in öldürülmesini şiddetle kınadı.

Komitenin Ortadoğu programları koordinatörü Joel Campagna da, NTV'ye açıklamasında, bazı başka Türk gazetecileri gibi mesleğini icra ederken siyasi kovuşturmaya uğrayan Hrant Dink'in, şimdi en ağır bedeli ödediğini söyledi.

Campagna, bu cinayetin sorumlularının adalete teslim edilmesini isteyerek, "Bunun yerine gelmemesi durumunda, Türkiye'de basın özgürlüğü ve gazetecilerin mesleklerini yapma imkanı ağır darbe alacak" dedi.

Komite'ye göre, son 15 yılda Türkiye'de 18 gazeteci öldürüldü ve Türkiye, bu sonuçla, dünyada gazeteciler için en tehlikeli ülkeler arasında sekizinci sırayı alıyor.

ABD'deki Türk ve Ermeni toplumu temsilcileri de Dink'in öldürülmesini kınadı.

Hrant Dink'in öldürülmesi, Ermeni lobisinin, yeni bir soykırım tasarısını ABD Temsilciler Meclisi'ne sunmaya hazırlandığı bir zamanda meydana geldi.

DİNK HOŞGÖRÜSÜZLÜK KÜLTÜRÜNÜN KURBANI'
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu da, Dink'in öldürülmesini kınadı. Hrant Dink'in mevcut inanışı sarsan düşüncelerini açıklamaya kalkışması nedeniyle tehdit ve küfürlerin hedefi durumuna geldiğini ileri süren UGF Genel Sekreteri Aidan White, "Hrant Dink'in, Türk toplumunun bir kısmında derin köklere sahip olan hoşgörüsüzlük kültürünün kurbanı olması skandaldır" görüşünü savundu.

Bu olayın gazetecilik açısından büyük bir trajedi olduğunu vurgulayan White, kararlı bir gazetecinin kaybının kendilerini derinden yaraladığını kaydetti.

TÜRKİYE'YE DARBE'
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Avrupa Masası Başkanı Elsa Vidal de, ifade özgürlüğünün önündeki engelerin kaldırılmasi için Türk yetkililerin biran önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE SUÇLAMA
Avrupa genelinde Ermeni diasporasına ait en etkin kuruluşlardan olan Fransa Ermeni Davasını Savunma Komitesi (CDCA) de, cinayetle ilgili olarak Türk devletini suçladı.

Komite adına yapılan açıklamada, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımını inkar ederek, milliyetçi çevrelere destek vererek ve Ermenilere ve insan hakları savunucularına yönelik kini körükleyerek, işlenen suçu gerçekleştirenleri cesaretlendirdiği görüşü savunuldu.

Cinayetin politik gerekçelerle işlendiğine dair hiçbir şüphe olmadığının savunulduğu açıklamada, "Hrant Dink aşırı milliyetçi Türk çevreler tarafından tehdit edildiğini biliyordu" ifadelerine yer verildi.

Komite, Türkiye'nin Hrant Dink cinayetinin sorumlularını ele geçirmeme riski bulunduğunu da ileri sürerek, AB ve özellikle de Fransa'ya, olayın aydınlanması ve doğrudan ve dolaylı yoldan perde arkasındakilerin ele geçirilip yargılanması için uluslararası soruşturma komisyonu oluşturmaları çağrısında bulundu

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi