hrantdink.uzerine.co..


Haber bülteni üyeliği

Dink suikastı ihbar edilmişti 

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinden 1 yıl önce, polis muhbiri olarak kullanılan Erhan Tuncel'in, cinayeti ihbar ettiği kesinleşti.

Trabzon'da McDonalds'ın bombalanması sırasında gözaltına alınan ve muhbir olması karşılığında, hakkında dava açılmayan Erhan Tuncel'in, geçen yıl Trabzon emniyetine başvurarak, Yasin Hayal'in Hrant Dink'i öldüreceğini ihbar ettiği ortaya çıktı.

Trabzon Emniyeti bu ham bilgiyi 19 Şubat 2006 tarihinde İstanbul Emniyeti'ne bildirdi. Bilgi notunda Yasin Hayal'in İstanbul'da yanında kalacağı akrabasının ismi ve adresinin de bulunduğu, ancak İstanbul polisinin yaptığı incelemede bilginin doğrulatılamadığı ortaya çıktı.

Yasin Hayal'in İstanbul'a gelmemesi ve notta adı geçen akrabasının bulunamaması üzerine İstanbul polisi durumu Trabzon'a iletti.


Trabzon polisine Erhan Tuncel'in daha sonra yaptığı 3 başvuru ise İstanbul'a bildirilmedi. Müfettişlerin eldeki yazılı belgeler doğrultusunda gerçeği ortaya çıkartacağını belirten yetkililer, İstihbarat Daire Başkanlığı'nın idari ve cezai sorumluluğuna dikkat çekiyorlar.

Dink cinayetinde iki gözaltı daha

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti ile ilgili olarak, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla Trabzon'da gözaltına alınan zanlı, İstanbul'a getirildi. Zanlıların ikisi de İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanıyor

Dink cinayetine 5 tutuklama

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yakalanan Ogün Samast, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde savcılık işlemlerinin ardından sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Samast'ın yanı sıra 4 kişinin de tutuklandığını bildirdi

Engin, İstanbul Adliyesi'nin Beşiktaş'taki yerleşkesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Dink'in öldürülmesi olayına ilişkin, aralarında Ogün Samast ile Yasin Hayal'in de bulunduğu 5 kişinin tutuklandığını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi olayına ilişkin adliyeye sevk edilen Ogün Samast ile Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 5 kişinin tutuklandığını belirterek, "Şüphelilere isnat edilen suçların vasıf ve mahiyetinden de anlaşılacağı üzere, sanıkların cürüm işlemek için silahlı bir teşekkül oluşturdukları sonucu çıkmaktadır" dedi.

Başsavcı Engin, İstanbul Adliyesi'nin Beşiktaş'taki yerleşkesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Hrant Dink cinayeti soruşturmasının gelinen safhasında, Samsun ve Trabzon'da yakalanarak gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerin yasada ön görülen azami gözaltı sürelerinin dolduğunu ve savcılığa sevk edildiklerini söyledi.

Görevli savcılarca alınan ifadeleri ve mahkemedeki sorgularından sonra 5 sanığın tutuklandığını belirten Başsavcı Engin, bu sanıklardan Ogün Samast'ın, olayın asli faili olup, "cürüm işlemek için oluşturulmuş silahlı suç örgütü üyesi olmak", "taammüden adam öldürmek" ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet" suçlarından, diğer şüpheliler Yasin Hayal, Ahmet İskender, Ersin Yolcu ve Zeynel Abidin Yavuz'un ise "cürüm işlemek için silahlı suç örgütü oluşturmak", "taammüden adam öldürmeye azmettirmek" ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet" suçlarından tutuklandıklarını kaydetti.

"SİLAHLI TEŞEKKÜL OLUŞTURMUŞLAR"
"Şüphelilere isnat edilen bu suçların vasıf ve mahiyetinden de anlaşılacağı üzere, sanıkların cürüm işlemek için silahlı bir teşekkül oluşturdukları sonucu çıkmaktadır" diyen Başsavcı Engin, soruşturma dosyasında bu suçların oluştuğuna ilişkin belge ve deliller bulunduğunu bildirdi.

Başsavcı Engin, şu safhada sanıkların tutuklanmış olmalarının, hemen, kısa bir süre sonra dava açılacağı anlamında olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Şüpheliler, yasal gözaltı süreleri dolmuş olması sebebiyle adliyemize getirilmiş ve işlemler yapılmıştır. Savcılarımız, bu örgütlenmede başka kişi veya kurumların bulunup bulunmadığı, siyasi, ideolojik veya bölücü terör örgütleriyle bir ilişkinin mevcut olup olmadığı, hatta bu teşekkülü kullanan veya yönlendiren başka örgütler bulunup bulunmadığı hususlarını, soruşturmayı genişleterek soruşturacak ve araştıracaklardır."

Görevli savcıların, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün ilgili şubeleriyle birlikte büyük bir gayret ve özveriyle çalıştığını kaydeden Başsavcı Engin, ayrıca Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü ile de sürekli irtibat sağlanarak ve hatta gerektiğinde oraya İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün ekiplerini de göndermek suretiyle tahkikatı o bölgelere de teşmil ederek, her türlü belge ve delil araştırılmak ve değerlendirilmek suretiyle tahkikatın genişletilerek sürdürüleceğini bildirdi.

GİZLİLİK KARARI
Tahkikatın sonuçlanması sonrasında kamuoyunun bilgilendirileceğini de anlatan Başsavcı Engin, gazetecilerin, "Ogün Samast ile Yasin Hayal'in suçlarını kabul edip etmedikleri" yönündeki sorusuna, "Soruşturmanın mahiyeti itibariyle dosya üzerinde mahkemenin gizlilik kararı vardır. Sizin sorduğunuz husus, soruşturmanın esasına ve ayrıntılarına taalluk eden bir husustur. Bu ayrıntı ve detaylar hususunda şu aşamada daha başka bir şey söylemek imkanı yoktur" yanıtını verdi.

Başsavcı Engin, yeni gözaltı olup olmadığı yönündeki soruya da "Şu anda 2 kişi daha gözaltında. Bunların gözaltı süreleri de dolduğu zaman işlemler yapılacaktır. Hatta yukarıda ifade ettiğim gibi soruşturma sürecinde başka gözaltılar da olabilecektir" dedi.

"Olayda örgüt bağlantısı olup olmadığı" yönündeki soruya, "Cürüm işlemek için oluşturulmuş teşekkülün mensuplarıdır bunlar" yanıtını veren Başsavcı Engin, bir başka soru üzerine de "TCK'nın 220. maddesindeki bir örgütlenme mevzu bahis" şeklinde konuştu.

Öte yandan, mahkemece tutuklandıktan sonra adliyeden çıkarılan Yasin Hayal, gazetecilerin, bir şey söyleyip söylemeyeceğini sorması üzerine, "Vatan sağ olsun. Çok huzurluyum" dedi.

Hayal'in de aralarında bulunduğu 4 kişi, daha sonra geniş güvenlik önlemleri atında adliyeden çıkartılıp, bir polis midibüsüne bindirilerek ceza evine gönderildi.

SAMAST'IN İFADESİ
Ogün Samast, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki 4 sayfalık ifadesinde Hrant Dink'i öldürdüğünü kabul ederek, ateş ettikten sonra hemen olay yerinden uzaklaştığını, Dink'in yere düştüğünü dahi göremediğini söyledi.

Trabzon'daki evinden "Dayımlara gidiyorum" diyerek ayrıldığını ifade eden Samast, olaydan birkaç gün önce silahla bir kez atış talimi yaptığını bildirdi.Yusuf Hayal'in, Dink'i "Vatana ihanet eden, Türklere küfreden bir kişi" olarak tanıttığını ve bir miktar para verdiğini belirten Samast, 2-3 aydır Hrant Dink'in fotoğrafını yanında taşıdığını, ancak kaybedince olaydan birkaç gün önce Hayal'in internetten Dink'in fotoğrafını yeniden çıkartıp kendisine verdiğini anlattı.

Ogün Samast ayrıca; yakalanmasaydı, olaydan sonra anne ve babasının elini öptükten sonra jandarmaya teslim olacağını söyledi.

SAMAST BAYRAMPAŞA CEZAEVİ'NE GÖNDERİLDİ
Ogün Samast, ifadesinin ardından tutuklandı ve zırhlı bir polis otosuyla Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi. Samast, cezaevinde çocuk tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu bölüme yerleştirilecek.

Bu arada, Cumhuriyet savcısı ve nöbetçi mahkemeye ifade veren Samast'ın pişman olduğunu söylediği belirtiliyor.

Öte yandan, Samast'ın avukatı Levent Yıldırım, müvekkilinin işlediği cinayetin bu kadar büyük sonuçlar doğuracağının farkında olmadığını ve kendisini yönlendiren kişiler olduğunu söyledi.

Avukat Yıldırım, Ogün Samast'ın doğumuyla ilgili hastane kayıtlarının mevcut olduğunu da belirtti ve Dink'in avukatının talep ettiği gibi kemik yaşıyla ilgili incelemeye gerek olmadığını söyledi

ORHAN PAMUK'A VE AGOS'A TEHDİT
Öte yandan, Yasin Hayal, mahkemeye getirilişi sırasında yazar Orhan Pamuk'a "Orhan Pamuk akıllı ol!" diye bağırdı. Hrant Dink'in öldürülmesi ile ilgili olarak Trabzon'da gözaltına alınan biri kadın 2 kişi, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

AGOS'A KORUMA
Gazeteci Hırant Dink'in öldürülmesinden bir gün sonra Agos gazetesine gönderilen tehdit içerikli e-mail nedeniyle gazete polis korumasına alındı.

Agos gazetesi ve Hrant Dink'in avukatı Fethiye Çetin'in savcılığa yaptığı başvuru üzerine polis Agos gazetesi çevresindeki güvenlik önlemlerini artırdı.

Tehdit içerikli e-mail nedeniyle gazete binasında da koruma polisi görevlendirildi.

Babası tarafından ihbar edilen zanlı, Samsun Otogarı'nda yakalandı

Katil zanlısı yakalandı

Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast, Samsun'da yakalandı. 17 yaşındaki Samast'ın üzerinde cinayette kullanıldığı sanılan silah ile olay sırasında giydiği beyaz bere de ele geçirildi

 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı 17 yaşındaki Ogün Samast, Samsun Otogarı'nda jandarma ekipleri tarafından yapılan kontrol sırasında yakalandı. Zanlının üzerinde ise muhtemelen olayda kullanılan suç aleti olduğu bildirilen 7.65 çapında bir tabanca ele geçirildi.

BABASI İHBAR ETTİ
Televizyonlarda oğlunun fotoğraflarını görerek tanıyan baba Ahmet Samast, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne giderek fotoğraftaki kişinin oğlu Ogün Samast olduğunu ihbar etti

Pelitli Belde Belediyesi'nde işçi olarak çalışan baba Samast, oğlunun üç gün önce kendisiyle tartıştıktan sonra İstanbul'a gittiğini anlattı

Tartışma konusu bilinmezken, Ogün Samast'ın 24 Ekim 2004 tarihinde Trabzon'daki Mc Donalds'ı bombalayan Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Ogün Samast'ın ailesi ile birlikte Çal Köy'de yaşadığı, ancak bir süre önce meydana gelen heyelanda evlerinin zarar görmesi üzerine Pelitli Beldesinde yaptırılan afet konutlarına taşındıkları öğrenildi.


FUTBOL OYNADI, LİSEYİ BİTİRMEDİ
Katil zanlısı Ogün Samast'ın Trabzon'da 2. Amatör Küme takımı Yenipelitlispor'da 2004-2005 sezonunda bir süre futbol oynadığı belirtildi.

Kulüp tarafından 17 Eylül 2004 tescil tarihli lisans ile kadrosunda bulundurduğu Ogün Samast'ın, daha sonra disiplinsiz davranışları nedeniyle takımdan gönderildiği öğrenildi.

Bu arada, tanıdığı kişiler, Pelitli'deki Ahmet Can Bali Lisesi'ndeki eğitimini yarıda bırakan Ogün Samast'ın, bir işinin olmadığını ve zamanın büyük bir bölümünü internet kafelerde geçirdiğini söylediler.

Öte yandan, zanlı Ogün Samast'ın yaklaşık üç ay önce Trabzon'un Araklı ilçesindeki bazı kişilerce bilgisayar yazışmaları sırasında tartıştığı ve bu kişiler tarafından Trabzon'da bıçakla elinden yaralandığı öğrenildi. Olay yerel gazetelerde de yeraldı.

Polis, zanlının kimlerle görüştüğünü ortaya çıkarabilmek için Pelitli beldesindeki internet kafelerde bulunan 30 bilgisayara el koydu.

RESMİ AÇIKLAMAYI BAŞBAKAN ERDOĞAN YAPTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 8. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın yapıldığı Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'nde Hrant Dink'in cinayetine ilişkin açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast'ın Samsun'da silahıyla birlikte yakalandığını söylediGüvenlik güçleri ile yargı teşkilat ile diğer ilgili birimlerin ortak hareket ederek bu neticeyi almalarından dolayı tebrik ediyorum" diyen Erdoğan, "Olayla ilgili çalışmalar, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir" dedi

ERDOĞAN CENAZE TÖRENİNE KATILMIYOR
Trabzon'da işlenen rahip cinayetiyle bu suikastın bağlantılı olup olmadığının da araştırılacağını belirten Erdoğan, "Bizim için şu andaki en önemli memnuniyet nedeni; fail ile birlikte hareket eden arkadaşlarının da Salı gününden, defin merasiminden önce yakalanmış olmasıdır" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, cenaze törenine katılıp katılmayacağı sorusu üzerine de, Bolu Dağı Tüneli'nin açılışı nedeniyle önceden planlandığı için törene gidemeyeceğini söyledi

BBP: Zanlının Ocak'la ilgisi yok BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın, partinin gençlik teşkilatı Alperen Ocakları ile hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Yazıcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Trabzon ve İstanbul'daki Alperen Ocakları'nı arayarak konuyla ilgili bilgi aldığını ifade ederek, "Arkadaşlarımız böyle birini tanımadıklarını ve Ocak'la bir ilgisinin olmadığını aktardı" dedi. Yazıcıoğlu, iddianın hedef saptırmak ve bilgi kirliliği oluşturmak üzere ortaya atıldığını savundu

Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan'ın da Alperen Ocakları'yla bağlantılı olduğunun iddia edildiğini hatırlatan Yazıcıoğlu, Türkiye'nin büyük bir provokasyonla karşı karşıya olduğunu ve partisinin de bunun içine çekilmeye çalışıldığını iddia etti

Türkiye cinayeti lanetledi Gazeteci-yazar Hrant Dink'in öldürülmesi Türkiye'nin birçok yerinde basın açıklamaları ve gösterilerle protesto edildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi Ankara, İzmir, Antalya, Bolu, Malatya, Muğla, Diyarbakır, Trabzon, Tunceli, Mersin, Burdur, Adana ve Bodrum'da kınandı

Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Aydın Yazarlar girişimi Dink'in öldürülmesini Ankara'da protesto etti. Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen gazeteci, yazar ve şairlerin gösterisine çok sayıda vatandaş ve gençlik örgütleriyle sivil toplum kuruluşu destek verdi.

PAZARTESİ GÜNÜ GÜVENPARK'TA EYLEM
Şair Ahmet Telli de, yaptığı konuşmada, Türkiye'de ırkçılığın ve şovenizmin körüklendiğine dikkat çekti. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Pazartesi günü saat 12'de Güvenpark'ta tüm meslek kuruluşlarının katılımıyla geniş çaplı bir eylem düzenleneceğini de duyurdu.


İZMİR
İzmir Demokrasi Güçleri adı altında Konak'taki eski Sümerbank önünde bir araya gelen sivil toplum örgütü üyeleri, attıkları sloganlarla Hrant Dink cinayetini kınadı.

Konak Meydanı'na kadar pankart ve sloganlar eşliğinde yürüyen topluluk, burada bir basın açıklaması yaptı.

KESK İzmir Dönem Sözcüsü Musa Seven, topluluk adına yaptığı açıklamada, "Hrant Dink'e sıkılan kurşunlar, demokrasiye, barışa, özgürlüğe ve insan haklarına sıkılmıştır" dedi.

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan açıklamanın ardından Hrant Dink'in posterini açan topluluk, mumlar yakarak Dink'in posterinin yanına karanfiller bıraktı.

DİYARBAKIR
Saldırı, Diyarbakır'da da kınandı. Baro Eğitim merkezinde düzenlenen toplantıda avukatlar, Hrant Dink'in Ermeni olması ve fikirlerini açıkca ifade etmesi nedeniyle, yükselen milliyetçi dalganın hedefi haline geldiğine dikkat çektiler.

TUNCELİ
Tunceli'de de yoğun kar yağışı altında Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde biraraya gelen yüzlerce kişi Hrant Dink'in öldürülmesini kınadı.ANTALYA
Antalya'da çeşitli meslek odaları, dernekler, sendikalar ve siyasi parti temsilcilerinin oluşturduğu Antalya Demokrasi Güçleri Platformu'na üye yaklaşık 300 kişi, Kışlahan Çarşısı önünde basın açıklaması yaptı.

Platform Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Kadir Zeybek, gazeteci cinayetlerinin son bulmasının umulduğu bir dönemde Hrant Dink'in öldürülmesinin Türk toplumu ve aydın kesimde büyük üzüntüye yol açtığını belirtti. Zeybek, "Hrant Dink cinayeti adi bir cinayet değil, planlı ve kasıtlı olarak uygulanan toplumu bilinçsizleştirme politikalarının bir sonucudur" dedi.


MALATYA
Saldırı Dink'in doğum yeri Malatya'da da protesto edildi. Malatya'daki bazı dernek ve siyasi parti teşkilatlarının Soykan Parkı'nda yaptıkları eylemde, Hrant Dink'in fotoğrafının çevresine mum ve karanfil bırakıldı.

ADANA
Adana'da İnönü Parkı'nda toplanan sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, ellerinde döviz, Hrant Dink'in resimleri ve bugünkü gazetelerin birinci sayfalarından oluşan pankartlarla, sloganlar atarak Uğur Mumcu Meydanı'na kadar yürüdü.

BOLU
Bolu'da Yurtseverler Cephe Bolu İnisiyatifleri adlı grup üyeleri Kardelen Meydanı'nda, Dink'in öldürülmesini alkışlarla protesto etti.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Halklar arasında düşmanlık tohumu etmek isteyenler hedefi 12'den vurmuştur. Emekçi halkımızın elinin güçlenmesi gerekmektedir. Türkiye'nin kırılganlığını engelleyecek tek yol budur" denildi.


BODRUM
Bodrum Demokrasi Platformu üyesi bir grup, Bodrum Denizciler Derneği önünde yaptığı toplantıda Dink'in öldürülmesini protesto etti.

Platform üyeleri adına açıklama yapan Ahmet Aksüt, Hrant Dink'e sıkılan kurşunun, "aslında çok kültürlü ve renkli bir ülke mücadelesine, bir arada yaşam iradesine sıkıldığını" kaydetti.


TRABZON
Trabzon'da bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri bir araya gelerek, Dink'in öldürülmesini protesto ettiler.

Atatürk Alanı'nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan KESK Trabzon Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gülay, Dink'in öldürülmesinin ardında, son günlerde Türkiye'de değişik çevreler tarafından yüksek sesle dillendirilen savaş çığırtkanlığının olduğunu savundu. Gülay, "Devlet destekli ırkçı siyasal kampanya derhal sona erdirilmelidir" dedi.MERSİN
Mersin'de, bazı sivil toplum örgütü ve siyasi parti üyeleri, Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etmek amacıyla yürüyüşü yaptı.

İnsan Hakları Derneği önünde toplanan 500 kişilik grup, ellerinde Dink'in öldürülmesiyle ilgili haberlerin yer aldığı gazete ve dövizlerle Atatürk Caddesi güzergahından Mersin Gazeteciler Cemiyetine kadar slogan atarak yürüdüler.

İHD Mersin Şube Başkanı Celal Sonuvar, grup adına yaptığı açıklamada, Dink'in, kardeşlik, barış, insan haklarını savunuyor olmanın bedelini canıyla ödediğini söyledi.BURDUR
Burdur Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Eğitim-Sen üyeleri, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etti. Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Burdur Şube Başkanı İsmail Arlı, Hrant Dink'in suikastın amacının, aynı topraklarda binlerce yıl dost olarak yaşayan kültürleri birbirine düşman etmek olduğunu söyledi.

Sendika üyeleri açıklamalarının ardından kısa süre "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz kardeşiz" sloganları attıktan sonra dağıldı.

MUĞLA
Muğla kent merkezindeki Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan bir grup da Dink'in öldürülmesini protesto etti

Katil zanlısı Samast: Pişman değilim

Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'a olay yerinde tatbikat yaptırıldı. Samast, Dink aleyhine yayın yapan internet sitelerinden etkilendiğini belirterek, pişman olmadığını söyledi

Samsun'da yakalanarak İstanbul'a getirilen katil zanlısı Ogün Samast'a gece saatlerinde, cinayetin işlendiği Agos Gazetesi'nin önünde tatbikat yaptırıldı. Edinilen bilgilere göre, ilk günkü sorguda cinayetle ilgili örgüt bağlantısı kurulamadı. Ancak söz konusu grup içinde 2004 yılında Trabzon'daki Mc Donalds restoranının bombalanması eyleminin hükümlüsü Yasin Hayal'in ismi öne çıkıyor

Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast ve aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 şüphelinin sorgusu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sürüyor.

Zanlıların sorgusunun tamamlanması için savcılıktan ek gözaltı süresi alındı.

Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan zanlılar akşam saatlerinde yeniden sağlık kontrolünden geçirildi.

Saat 23.00 sıralarında ise katil zanlısı Ogün Samast'a, cinayetin işlendiği Şişli'deki Agos Gazetesi'nin önünde tatbikat yaptırıldı.

Tatbikat için geniş güvenlik önlemi alınırken, çevrede toplanan bir grup vatandaş, katil zanlısına tepki gösterdi.

Yaklaşık 5 dakika süren tatbikatın ardından Ogün Samast tekrar Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Samast'ın sorgusu bir cumhuriyet savcısı, çocuk şubesinden bir görevli ile emniyet amiri tarafından yapılıyor.

Edinilen bilgiye göre, ilk günkü sorguda Hrant Dink'in öldürülmesi olayında örgüt bağlantısı bulunamadı.

Cinayetten hiç pişmanlık duymadığını belirten katil zanlısı Ogün Samast ilk ifadesinde, Dink aleyhine yayın yapan internet sitelerinden etkilendiğini, eylem için Trabzon'dan temin ettiği tabancayla İstanbul'a geldiğini söyledi.

Emniyet yetkililerine göre "kafa dengi" arkadaşlardan oluşan bir grup internet cafe ve kahvehanelerde toplanıp birbirlerini şiddet eylemleri için tahrik ediyorlardı. Grubun tüm üyeleri muhafazakarlığı ön plana çıkartan ve kendilerini ulusalcı olarak tanımlayan kişiler. Tıpkı Danıştay saldırganı avukat Alparslan Aslan gibi.

Söz konusu grup içinde öne çıkan isimse 2004 yılında Trabzon'daki Mc Donalds restoranının bombalanması eyleminin hükümlüsü Yasin Hayal.

Soruşturma kapsamında, Trabzon'da, olayla ilgilisi olduğu gerekçesiyle 3 kişi daha gözaltına alındı. Ayrıca Ogün Samast'ın Pelitli beldesindeki bir internet kafede kullandığı belirtilen 2 bilgisayar da emniyette inceleniyor.
Ogün Samast'ın yakalandığı Samsun Otogarındaki güvenlik kamerası kayıtları da, incelemeye alındı.
İstanbul'dan Hopa'ya giden bir otobüste yakalanan zanlı Samast'ın, Samsun Büyükşehir Belediyesi Yusuf Ziya Yılmaz Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde güvenlik kameralarına kaydolan görüntüleri inceleniyor.

ENİŞTESİ: TETİKÇİ OLARAK KULLANILDI
NTV yayınına telefonla bağlanan katil zanlısının eniştesi Faik Samast, Ogün Samast'ın cinayetten birkaç gün önce İstanbul'a bir akrabasının düğünü için geldiğini söyledi.

Yeğeninin bu cinayeti işleyecek kadar İstanbul'u bilmediğini belirten Faik Samast, "Faik, Şişli'nin ?ş'sini bilmezdi. Bu çocuk oraları bilmez. Sanırım bu çocuk tetikçi olarak kullanıldı" dedi.

Eniştesi, katil zanlısı Ogün Samast'ın, cineyetin ardından, dayısının evine gittiğini ve geceyi burada geçirdiğini belirtti. Faik Samast'ın verdiği bilgilere göre katil zanlısı dün sabah saatlerinde ise Yalova'ya gittiğini söyleyerek dayısının evinden ayrıldı.

Katil zanlısının kameralara yansıyan görüntüsü basına dağıtılmıştı.


Enişte Faik Samast, ailesinin maddi durumunun iyi olduğunu, Ogün Samast'ın da bir iş sahibi olmadığı için sürekli ailesinden para aldığını belirtti.

Katil zanlısının televizyondaki görüntülerinden, Ogün Samast'ı tanıdıklarını belirten eniştesi, yeğeninin maddi nedenlerle böyle bir eyleme karışmış olabileceğini de vurguladı


 

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi