hrantdink.uzerine.co..


Haber bülteni üyeliği

'Failler en kısa zamanda yakalanacak' Başbakan Erdoğan, Hrant Dink'e düzenlenen saldırının Türkiye'nin birlik ve beraberliğine yapıldığını belirterek, faillerin en kısa zamanda yakalanacağını söyledi. Dışişleri Bakanlığı da, saldırıyı şiddetle kınadı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in düzenlenen saldırı sonrası bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kurşunların özgür ve demokratik yaşama sıkıldığını belirtti. Erdoğan, bu saldırının Türkiye'nin birlik ve beraberliğini bozamayacağını da sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de yaptığı açıklamada, bu tür insanlık dışı eylemlerin amaçlarına ulaşamayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı çıkışında cinayetle ilgili yaptığı açıklamada, "Hepimizi sarsan cinayet nedeniyle üzüntümüz büyüktür. Karanlık eller emellerine kavuşmak için ne yazık ki ülkemizi seçmiş ve Şişli'de bu cinayet işlenmiştir. Bu saldırı Hrant Dink'in şahsında hepimize millet olarak birlik ve beraberliğimize yapılmıştır. Ailesine, yakınlarına aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Fail ya da faillerin planlayan ya da azmettirenlerin en kısa zamanda yakalanması için İçişleri ve Adalet Bakanımızı görevlendirdik. İlgili bütün birimleri başta istihbarat teşkılatlarımıza talimatlar verilmiştir" dedi.

'TÜRKİYE YOLUNDAN DÖNDÜRÜLEMEZ'
Erdoğan, "Hiçbir kanlı provokasyon Türkiye'yi huzur ve istikrar içinde daha çok özgürlük ve refaha giden yoldan döndüremeyecektir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen'e "TÜSİAD Dış Politika Ödülü" verilmesi için düzenlenen törene katıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e yapılan silahlı saldırıyı burada da hatırlatan Erdoğan, "Ne yazık ki, bugün öğleden sonraki menfur cinayet, buradaki ödül heyecanımıza gölge düşürdü" dedi.

Suikast haberiyle herkesin derinden sarsıldığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink'i hedef alan kanlı eylem, özgür düşünceye, demokratik hayatımıza da kurşun sıkmıştır. Elbette bu cinayetin üzerine kararlılıkla gideceğiz. En kısa sürede aydınlatılması için başta 2 bakanım olmak üzere, tüm güvenlik teşkilatımız bütün birimleriyle gerekli talimatları almış ve hızla çalışmalarını sürdürmektedir. İnanıyorum ki, milletimiz birlik ve beraberlik içinde, daha çok kenetlenerek bu hain cinayete en iyi cevabı verecektir. Açık söylüyorum: Hiçbir kanlı provokasyon Türkiye'yi huzur ve istikrar içinde daha çok özgürlük ve refaha giden yoldan döndüremeyecektir."

Demokratik reformları kararlılıkla sürdüreceklerini, toplumsal barışı daha da güçlendireceklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu menfur cinayeti işleyenler, Türk basın dünyasının önemli bir şahsiyetini hedef seçmiş olsa da amacına ulaşamayacaktır. Bu noktada şüphesiz ki üzüntümüz büyüktür. Ben, Hrant Dink'in tüm mesai arkadaşlarına, ailesine milletimiz adına baş sağlığı diliyorum, milletimizin başı sağ olsun. Bu arada, gerek yazılı, gerek görsel medyamız bu süreç içinde inanıyorum ki şu ana kadar yürüttükleri sağduyulu süreci öne çıkarmak suretiyle sürdüreceklerdir. Çalışmalarımızda da bizlere yardımcı olacaklardır. Çünkü bu hepimizin ortak sorunudur ve ben Türkiye'nin başı sağ olsun, milletimizin başı sağ olsun diyorum."

CUMHURBAŞKANI SEZER: AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR
Sezer, Dink'in silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sezer'in mesajı şöyle: "Hrant Dink'in Agos Gazetesi önünde uğradığı saldırıyla yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duydum. Bu çirkin ve utanç verici saldırıyı nefretle kınıyorum. Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır. Ulusumuzu derinden yaralayan bu saldırının faillerinin bir an önce yakalanması, hepimizin öncelikli beklentisidir. Böyle üzücü olayların bir daha yaşanmamasını diliyor, Hrant Dink'in ailesine, basın dünyamıza ve ulusumuza başsağlığı dileklerimi iletiyorum."

BAYKAL: UTANÇ VERİCİ BİR OLAY
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in silahlı saldırı sonucu öldürülmesini "utanç verici bir olay" olarak nitelendirerek, "Kim yaptı veya yaptırdıysa Türkiye'ye en büyük zararı vermiştir" dedi.

Baykal, Hrant Dink'in öldürülmesi dolayısıyla, Dink'in eşi Rakel Dink, Ermeni Cemaati (Kilisesi) Patriği Mesrop Mutafyan ile Agos Gazetesi Sahibi Serkis Seropyan'a birer telgraf çekerek baş sağlığı diledi.

CHP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Baykal, telgraflarında "çirkin ve alçakça cinayetten" duyduğu üzüntüyü iletti. Baykal, şunları kaydetti:

"Utanç verici bir olay. Kim yaptı ve yaptırdıysa Türkiye'ye en büyük zararı vermiştir. Hiçbir inanç, düşünce, yurtseverlik veya milliyetçilik anlayışının bu cinayetle bir ilişkisi olamaz. Bu ya ilkel bir lumpenlik, ya da Türkiye'nin içini karıştırmak, Türkiye'yi dünyada güç duruma düşürmek isteyenlerin tertibidir. Herkes bu alçakça saldırıdan üzerine düşen sorumluluğu almalıdır. En kısa zamanda konunun aydınlatılmasını diliyorum. Böyle girişimler Türkiye'nin hoşgörü ve barış ortamını sarsmaya yetmeyecektir. Nefretle kınıyor, bütün milletimize baş sağlığı diliyorum."

AKSU: DEMOKRASİYE YAPILMIŞ BİR SALDIRI
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin "demokrasiye, barışa ve kardeşliğe yapılmış bir saldırı" olduğunu söyledi. Aksu, şunları kaydetti:

"Değerli gazeteci Hrant Dink'e yapılan menfur saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyorum. Bu saldırı hepimizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Bu saldırı, ülkemizdeki huzur güven ve istikrar ortamına yapılan bir saldırıdır. Bu tür eylemlerle bir yere varılması, bir amaca ulaşılması mümkün değildir. Bu saldırı demokrasiye, barışa ve kardeşliği yapılan saldırıdır. Herkesi sağduyulu, soğukkanlı olmaya çağırıyorum. Değerli gazeteci Hrant Dink'in ailesine, çalışma arkadaşlarına, basın mensuplarına ve tüm vatandaşlarımıza baş sağlığı diliyorum. Güvenlik kuvvetlerimiz olayla ilgili çalışmalara başlamışlardır. En kısa zamanda, olayın fail ya da faillerin yakalanması ve adalete teslim edilmesi yönündeki çalışmalara başlanmıştır."

ARINÇ: SALDIRI TÜRKİYE'YE YAPILMIŞTIR
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hrant Dink'e yönelik saldırının, "Haince, sinsice, kasıtlı olarak ve direkt Türkiye'nin geleceğini, mutluluğunu yok etmeye yönelik olduğunu" belirtti. Dink'in hain bir saldırı sonucu yaşamını kaybettiğini üzüntüyle öğrendiğini kaydeden Arınç, "Bu saldırı kimler tarafından, hangi amaçla yapılırsa yapılsın, Türkiye'nin huzuruna, birliğine, milletimizin kendi arasındaki barışına yapılmış bir saldırıdır" dedi.

AĞAR: ŞİDDETLE KINIYORUZ
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, yaptığı yazılı açıklamada, Hrant Dink'in silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirmesinden büyük bir üzüntüyü duyduğunu belirtti.

Türkiye'nin çok önemli dış sorunlarla karşı karşıya bulunduğu böylesine kritik bir aşamada, ülkenin ulusal çıkarlarına büyük ölçüde darbe vuracak olan vahşi saldırıyı DYP olarak şiddetle ve derin bir nefretle kınadıklarını belirten Ağar, "Saldırının faillerinin tüm olanaklar derhal harekete geçirilmek sureti ile yakalanmasını ve adaletin önüne çıkarılmasını bekliyoruz" dedi.

MUMCU: TÜRKİYE'NİN İTİBARI VURULDU
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, gazeteci Hrant Dink'e yönelik silahlı saldırıyla ilgili olarak yayınladığı mesajda "Vurulan sadece Hrant Dink Değil, Türkiye'nin itibarıdır" diyen Mumcu, saldırının "dünya kamuoyuna ?barbar, hoşgörüsüz, soykırım yapan Türkler yargısını' yerleştirmeyi amaçlayan bir provokasyon" olduğunu kaydetti.

Mumcu, "Türkiye'nin şu andan itibaren bütün uğraşı, bu saldırıyı düzenleyenlerin kim olduklarını, arkalarında hangi güçleri barındırdıklarını, niyetlerini bir an önce ortaya çıkarmak ve dünyaya göstermek olmalıdır" dedi.

Saldırının iç kamuoyuna dönük hedefi olduğunu ifade eden Mumcu, "Hedef suçluluk duygusunun toplumsal bilinç altına yerleştirilmesidir" dedi.

SEZER: İNSANLIK DIŞI BİR ANLAYIŞIN ÜRÜNÜ
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, saldırı nedeniyle "büyük kaygı ve üzüntü içinde olduğunu" ifade ederek, "Ülkemizin birliğine, dirliğine, demokrasiye ve düşünce özgürlüğüne yöneldiğine kuşku olmayan bu hain saldırıyı nefretle kınıyorum. Demokratik bir düzende düşünenlere yaşama hakkını bile çok gören bir zihniyet, ancak insan dışı bir anlayışı temsil eder" dedi

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi