hrantdink.uzerine.co..


Haber bülteni üyeliği

Avukatı: Öldürüleceğini söylüyordu

Hrant Dink'in Avukatı Erdal Doğan, Dink'in kendisine cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde ülkenin gerileceğini ve kendisinin de öldürülebileceğini söylediğini kaydetti

Dink'in avukatı Doğan, gerçek katillerin ortaya çıkmayacağına inandığını söyledi

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in avukatı Erdal Doğan, Dink'in tehdit telefon ve mailleri aldığını, sokakta yürüyemez haline geldiğini söyledi

Avukat Doğan, Dink'in kendisine cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde ülkenin gerileceğini ve kendisinin de öldürülebileceğini söylediğini aktardı.

GERÇEK FAİLLER ORTAYA ÇIKMAZ'
Doğan, Dink ve ailesinin Susurluk olayında da adı geçen Veli Küçük tarafından tehdit edildiğini, hatta Küçük ve adamlarının davayı izlemeye bile geldiğini söyledi. Doğan, gerçek faillerin ortaya çıkacağını inanmadığını da dile getirdi.

Yazısının ters çevrilerek Türklüğü hakaret olarak algılanmasının kendisine ağır geldiğini söylediğini belirten Doğan, "Türklüğü aşağılamaktan hüküm giymesi Dink'i rahatsız etti" dedi.

KORUMA TALEP ETMEDİ'
Hrant Dink'in koruma talep etmediğini belirten Doğan, "Kendisi daha önce koruma tuttuğu, ancak korumayla güvenliğini sağlanamayacağına inandığı için kendisine birşey olamayacağını ümit ederek Türkiye'de yaşamayı tercih etti" dedi.

Doğan, AİHM'den çıkacak bir kararın Hrant Dink de umutlanacağını söyledi.

NE DEDİLER?

TGC: SALDIRI İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE YÖNELİK
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Hrant Dink'in silahlı saldırı sonucu öldürülmesini şiddetle kınadı. TGC'den yapılan yazılı açıklamada, "Bu saldırı, Dink'in kişiliğinde bir yanıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik geleceğine, öbür yanıyla da ifade özgürlüğüne yöneliktir" denildi.

Açıklamada, 1999 yılından bu yana yaşanan ilk ölümcül saldırı olmasının da yeniden geçmişe dönülebileceği kuşkusunu gündeme getirdiği" vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Yetkilileri, Dink'in katil ya da katilleriyle, arkasındaki güçleri en kısa sürede belirleyerek adalete teslim etmeye çağırıyor, önceki benzerlerinde olduğu gibi faili meçhuller arasına katılmaması için gereken özenin gösterilmesini bekliyoruz. Hrant Dink'i saygı ve sevgiyle anıyor, medya dünyasına baş sağlığı diliyoruz

EKŞİ: TÜRKİYE'YE YAPILAN EK BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR
Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, yaptığı yazılı açıklamada, Hrant Dink'in silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin, cinayeti işleyen failin gerekçesi ne olursa olsun Türkiye'ye yapılan en büyük kötülük olduğunu belirterek, "Yıllardır ülkemize yapıştırılmak istenen ?Ermeni soykırımı' iftiralarının taraftarları, bu olaydan sonra ellerinin güçlendiğini düşüneceklerdir. O da özellikle ABD Kongresinin, ulusumuza yönelik iftiraları gerçek saymasını isteyenlerin önerisini kabul etmesine yol açacaktır. Onu izleyecek dönemin ülkemizi ve ulusumuzu ne büyük sıkıntılara sokacağını düşünmek bile istemiyorum" dedi.

DİSK: DÜŞÜNCEYE SIKILAN KURŞUN
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, "Gazeteci Hrant Dink'e sıkılan kurşun tam da gelişmekte olan Türkiye demokrasisine ve düşünceye sıkılan kurşundur" ifadesine yer verdi.

ÇANDAR: ÇOK AĞIR SONUÇLARI OLACAK
Cengiz Çandar (Referans gazetesi): Onun bu şekilde hayatını kaybetmesinin çok ağır sonuçları olacak. Çok büyük bir kayıp.

ENGİN: BASİT BİR OLAY OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM
Aydın Engin (Birgün gazetesi): Bu olayın gözü dönmüş, ruhsal dengesi yerinde olmayan, kendisini milliyetçi sanan birisinin yaptığı basit bir olay olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesini önlemek isteyenler açısından mükemmel bir provokasyon

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi