hrantdink.uzerine.co..


Haber bülteni üyeliği

Uzerine.com
   Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından düzenlenen cenaze törenine 100 bine yakın kişinin katılması dünya basınında geniş yer buldu.

                                    '' http://www.uzerine.com/ ''

                    

Çok sayıda gazete bu yüksek katılımın, Türkiye ile Ermenistan ve Ermeni diasporası arasında umut vaat edici adımlara zemin hazırlayabileceği tespitini yapıyor. Bazı gazetelerin cenaze törenine dair haber ve yorumları şöyle:

The Times

Dink, Türkler ile Ermeniler arasında uzlaşı için savaştı

İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi, öldürülen gazeteci Hrant Dink'in Türkler ile Ermeniler arasında uzlaşıyı sağlamak için çabaladığını; ancak her iki kamptaki aşırı milliyetçiler tarafından nefret gördüğünü yazdı. Gazete, Dink'in 1915 yılında Ermenilerin katledilmesiyle ilgili Türkiye'nin yitik belleğini düzeltmek için çabalarken, diğer yandan da Batı Avrupa ülkelerinin katliamların reddini suç sayan yasalarını ifade özgürlüğüne hakaret olarak gördüğünü aktardı. The Times, Dink'in, gazetesi Agos aracılığıyla Ermeni azınlığı ile Türkler arasında insan hakları ve uzlaşının savunucusu olduğuna işaret ederken, onun iki grup arasındaki husumete son verme çabalarının kendi sonunu hazırladığını savundu. Dink'in AB yanlısı tavrının Türk aşırı milliyetçilerinin kendisine düşman olmasına neden olduğunu iddia eden Times, onun aynı zamanda Ermeni diasporasının aşırıcı tavırlarına karşı tavır aldığını da yazdı.

BBC

Dink'in cenaze töreni birliğin simgesi oldu

BBC haber televizyonu, Hrant Dink'in cenazesinin "olağanüstü bir birlik gösterisine" dönüştüğünü duyurdu. Cenaze törenine 100 bin kişinin katıldığını aktaran ve karısı Rakel Dink'in, "Onun tabuları yoktu ve ağır bir bedel ödedi." sözlerine yer veren BBC, Dink'in Türkiye'deki en hassas meselelerden biri olan Ermenilerin katledilmesi hususunda ön saflarda yer aldığı yorumunu yaptı. Cenaze töreni sırasında çok sayıda kişinin, "Hepimiz Hrant Dink'iz, hepimiz Ermeni'yiz" pankartları taşıdığına dikkat çeken BBC, Ermeni olmayan Kıvanç Ergu isimli bir vatandaşın, "Bizi bölmeye ve aramızda nefret oluşturmaya çalıştılar; ama başaramadılar." açıklamasını izleyenlerine duyurdu. Ermeni Ortodoks Kilisesi'ndeki cenaze merasimine Ermenistan ve çeşitli ülkelerden diaspora üyelerinin katıldığına değinen BBC, Patrik II. Mesrob'un gözü yaşlı bir şekilde, "Hrant, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin geliştirilmesi için savaştı." sözlerine yer verdi. BBC, bu ruh halinin uzun sürüp sürmeyeceğinin ya da istismar edilip edilmeyeceğinin garantisi olmadığını savunurken, bu ölümün Türkiye'de önemli bir iç hesaplaşmaya neden olduğu yorumunda bulundu. BCC, şoke olan, utanan çok sayıda kişinin milliyetçi duyguları tetikleyen politik kampları suçladığını da iddia etti.

New York Times

Ermeni diasporası törenden çok etkilendi

ABD'de yayın yapan The New York Times gazetesi, katledilen Dink'in Ermeni-Türk birliğini sağladığı yorumunu yaptı. Cenaze törenine üst düzey Türk ve Ermeni yetkililerin katıldığına değinen NY Times, 1915'teki olaylar nedeniyle 1993 yılında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin dondurulduğunu ve sınırların kapandığını aktardı. Cenaze merasimine Ermenistan Dışişleri Bakanı Arman Kirakossiyan'ın katıldığına ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün daimi Ermeni temsilcisi Karen Mirzoyan'la birlikte Türk hükümet yetkililerinin arkasında yer aldığına vurgu yapan NY Times, törene aynı zamanda Amerika Ermenileri Kilisesi Patriği Hajak Barsamyan'ın da katıldığını ve merasime katılımdan, Dink'in ölümüne gösterilen halk tepkisinden etkilendiği sözlerine dikkat çekti. Gazete Barsamyan'ın şu açıklamasına yer verdi, "Dink'in ruhu huzur içinde olacak; çünkü suikastının iki ülke arasında (Türkiye-Ermenistan) bazı olumlu adımlar yarattığını görecek." AKP'nin dış ilişkiler yetkilisi Şaban Dişli'nin, halkın suikasta büyük tepkisinin ilişkileri geliştireceğiyle hemfikir olduğunu söylediğini yazan gazete, üzerinde tartışma yapılan 301. maddenin yeniden gündeme geleceğini kaydetti.

Los Angeles Times

Türkiye'nin Ermenistan daveti manidardı

Los Angeles Times gazetesi, Dink'in cenaze törenine katılımın 100 bini bulmasının şaşırtıcı olduğunu ve olağanüstü halk bütünlüğünün büyük yankı uyandırdığını yazdı. Çok sayıda Türk'ün soykırım iddiaları nedeniyle kendilerine haksızlık yapıldığı düşüncesinde olduğuna; ancak Dink'in bir genç tarafından vurulmasının toplumda büyük bir rahatsızlık yarattığına değinen LA Times, Türklerin bu cinayete kızgınlıkla tepki verdiğini yazdı. Gazete, Dink'in ölümüyle Türk ve Ermeniler arasında uzlaşı adımları atılmasını başardığı yorumunu yaptı. Türkiye'nin, iki ülke arasındaki sınırların kapalı olmasına rağmen, beklenmedik bir adım atarak Ermenistan'daki temsilcilere cenazeye katılmaları için davet gönderdiğini aktaran LA Times, verilen barış mesajlarına dikkat çekti.

           

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi